Rubriky
články

Jak se vyrovnat se smrtí blízkého

Uprostřed tmy a bolesti se často ocitáme, když se nám ztratí někdo blízký. Projít si tímto temným obdobím je velmi náročná cesta plná emocí. Každý prochází procesem hojení svým vlastním tempem. Existují ale společné fáze, ve kterých se ocitne každý z nás. Dnes se podíváme na fáze smutku a na to, jak dlouho trvá truchlení.

Fáze smutku po smrti

Základy tomuto univerzálnímu modelu dala švýcarská psychiatrička Kübler-Rossová, již v roce 1969. Její model 5 fází smutku se používá dodnes a je ukazatelem lidského chování po ztrátě nejen blízké osoby, ale také například zaměstnání.

Fáze popírání

V první fázi se můžeme snažit vyhnout bolestné realitě ztráty a odmítat uvěřit, že se skutečně stalo něco tak těžkého. Je to způsob, jakým mysl chrání náš emocionální stav před přílišnou bolestí. Je důležité jít dál a přijmout realitu.

Fáze hněvu

Po popírání často následuje hněv. Cítíme se nespravedlivě a vztekáme se na situaci, sami na sebe, nebo dokonce na zesnulou osobu. Tento hněv může být nasměrovaný na cokoli a kohokoli kolem nás. Jde o naprosto přirozenou reakci, která může u každého vypadat trochu jinak.

Fáze smlouvání

Ve fázi vyjednávání se můžeme snažit najít způsob, jak vrátit situaci zpět do starých kolejí. Hledáme možnosti, jak situaci změnit nebo se snažíme dohodnout s vyšší silou, aby nám vrátila to, co jsme ztratili. Fáze smlouvání může být plná vnitřních slibů a „co kdyby“ situací. 

Fáze deprese

Čtvrtá fáze smutku může být jednou z nejtěžších částí procesu přijetí bolestivé ztráty. Cítíme se sami, ztraceni v naprosté beznaději. Můžeme vnímat odtržení od světa kolem sebe a ztratit zájem o věci, které jsme dříve milovali. 

Fáze smíření

Poslední fází smutku je přijetí. V této fázi se snažíme přijmout realitu situace a začít se s ní naučit žít. To neznamená, že jsme zapomněli na milovanou osobu, ale že jsme schopni najít jí místo v našem srdci a jít smíření se ztrátou dál. Smíření se s novou skutečností je poslední fáze truchlení. 

Jak se vyrovnat se smrtí

Stesk po zemřelém vás může sužovat v jakékoliv fázi. Proto je důležité soustředit se na věci, které vás mohou rozptýlit a na chvíli rozehnat černé myšlenky. Pojďme se společně podívat na to, jak zahnat smutek, byť jen na chvíli.

Prožívejte emoce během truchlení

Nepotlačujte své pocity. Dovolte si plakat, naříkat, vztekat se. Jde o zcela přirozené emoce, které se potřebují vyplavit na povrch. 

Trápí vás osamělost? Hledejte podporu

Nebojte se sdílet své pocity s blízkými, přáteli nebo terapeutem. Hledání podpory od lidí, kteří vás mají rádi a rozumí vaší bolesti, je zásadní pro vaše uzdravení a zahojení velké ztráty.

Dělejte to, co máte rádi

Někteří lidé nacházejí úlevu v psaní, kreslení, meditaci nebo cvičení. Najděte si aktivitu, která vám pomáhá vyjádřit pocity a zpracovat bolest po svém. Skvělým způsobem je psát si „deník“ a přenést svůj stesk na řádky.

Kdy vyhledat psychologa?

Stesk po zemřelém může u některých přesáhnout hranici únosnosti a stát se nekonečnou noční můrou. V tomto případě je nutné vyhledat odbornou pomoc. 

  • Je vaše truchlení příliš intenzivní a dlouhotrvající? Pronásleduje vás dlouhodobá depresivní nálada, nekontrolovatelný smutek nebo neustálé pocity beznaděje? Pak své pocity zkonzultujte s odborníkem.
  • Začínají vaše emoční nálady ovlivňovat každodenní fungování? Možná je na čase poradit se o svých problémech s psychologem.
  • Trápí vás pocit samoty a izolace? Není kolem vás nikdo, kdo by vás vyslechl? Navštivte psychologa a podělte se s ním o své břímě.

Bohužel neexistuje žádná univerzální příručka k tomu, jak se smířit se smrtí. Proces hojení je zcela individuální a pro každého má jiný průběh. Důležité je však nezapomínat na to, že tady pro vás vždycky někdo bude. Umírání je součástí životů a je důležité projít si fázemi smutku k tomu, abychom mohli celý proces uzavřít.

Zdroje:

https://hedepy.cz/temata/truchleni

https://kondolence.info/jak-se-vyrovnat-se-smrti-blizkeho/